Vinařství Karlík | O nás
15893
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15893,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive
q

Pěstování révy a výrobě kvalitních moravských vín se věnujeme již po tři generace. Naše vína se vyznačují harmonií všech aspektů ovlivňujících jedinečný terroir, tj. klima, složení půdy, svažitý terén s orientací na jih-jihozápad, nadmořská výška a v neposlední řadě pečlivá celoroční práce na vinici a moderní technologie výroby vína. Vlastní vysokojakostní vína vyrábíme výhradně z hroznů z naší vinice v Šardicích, přičemž si nezakládáme pouze na jedné či dvou odrůdách jako „vlajkových lodích“. Všechna vína z naší nabídky vyrábíme stejně promyšleným způsobem na základě zkušeností, neustálým vzděláváním se a sledováním nových postupů přispívajících k vysoké kvalitě vín. Naše vinice se nachází v Šardicích na jižním svahu trati Kameny, kde jsou ideální podmínky pro pěstování a zrání révy.

Hrozny jsou sbírány výhradně ručně. Výroba vín začíná zvolením optimálního postupu pro danou odrůdu a typ vína.
Používáme rychlého lisování pro udržení kvality moštu. Poté následuje odkalení pro odstranění nežádoucího kalu. Dalším krokem je zakvašení moštu a řízení teploty při kvašení.

Při výrobě červených vín používáme systém míchání rmutu v otevřených nádobách nebo víno vyrábíme ve vinifikátoru. Pak víno stáčíme do sudů. Část sudů je typu barrique, v nichž víno zraje. Následně se školí a lahvuje.

Naše vinice je orientována jižně až jihozápadně ve svažitém terénu. Podloží je tvořeno žlutým pískovcem. Vinice leží v nejlepší vinařské lokalitě obce Šardice, vinařské trati „Kameny“ a je obhospodařována podle zásad pěstování v systému integrované produkce s maximální šetrností k přírodě.

Na celkové ploše vinice o rozloze 5,8 ha je pěstováno 17 odrůd révy v počtu 28 tisíc keřů, které dávají ty nejkvalitnější hrozny pro výrobu vína.

 

Součástí Vinařství Karlík je i rodinný Penzion Šardice s možností ubytování pro 33 osob. Penzion je vybaven společenskou místností (vhodnou i pro firemní školení), barem, zahradou s posezením pod pergolami, grilovacím zázemím. Pod penzionem se nachází vinný sklep pro 40 osob, v němž probíhají degustace vín Vinařství Karlík, oslavy, a další. Vinařství Karlík i Penzion Šardice leží na moravské vinařské cyklostezce v atraktivní oblasti Moravského Toskánska.

q
Přírodní mošty a hroznové želé

Zabýváme se také výrobou přírodních nealkoholických moštů a hroznového želé. Tyto naše speciality byly oceněny známkou Regionální potravina Jihomoravského kraje, Chuť jižní Moravy a Zlatá chuť jižní Moravy. Vaření s hroznovým želé naší produkce si vyzkoušeli u nás v Penzionu Šardice i Kluci v akci (video).

q
Integrovaná produkce

Naše vinice je obhospodařována dle zásad pěstování v systému integrované produkce s maximální šetrností k přírodě.